Sikiera czy łuparka do drewna


Siekiera służy przede wszystkim do rozłupywania drewna choć jeśli posiadasz dom na wsi to może mieć wiele innych zastosowań. Głowica siekiery działa na zasadzie klinu – po silnym uderzeniu o pień nabitego na ostrze kawałka drewna rozpada się ono na szczapy.

Ostra siekier powinna mieć odpowiednio wyprofilowaną głowicę, wygodny trzonek wykonany z twardego drewna lub z tworzywa sztucznego. Głowica musi być solidnie osadzona by nie spadła podczas pracy.

Wybór siekiery do pracy jest uwarunkowany:
– rodzajem pracy do wykonania, m.in gatunkiem drewna
– wzrostem osoby rąbiącej
– od regionu i panujących w nim zwyczajów

Łuparka do drewna działa na podobnej zasadzie co siekiera ale do rozłupywania drewna, nie potrzeba tak dużego wysiłku. Pracę wykonuje maszyna, która z siłą nacisku na kłodę (do 8 ton) rozdrabnia ją na mniejsze części – działanie klina w siekierze. Kłody mieszczące się w łuparce mogą mieć do ok. 1m długości, i średnicę 25 cm.

Stół roboczy łuparek może mieć kilkustopniową regulację wysokości położenia – maszyny można przystosować do łupania drewna o różnych długościach. Urządzenie może mieć dwustopniowo ustawiany skok i regulowaną długość tłoka, co pozwala na dostosowanie łuparki do długości obrabianych pni.

Niektóre łuparki mają dwupunktowy włącznik, który obsługuje się jednocześnie obiema rękami – rozwiązanie gwarantuje, że nie włączymy maszyny jedną ręką, trzymając drugą w niebezpiecznym polu łupania. Pałąki ochronne łuparki nie pozwalają spadać drewnu na ziemię.

Comments are disabled.