Drewno należy składować co najmniej 1-2 lata – początkowo po ścięciu wilgotność drewna sięga 70%. Należy przeznaczyć na ten cel miejsce zadaszone, pozbawione wilgoci i zapewniające odpowiedni przewiew. Drewno należy ułożyć luźno i odizolować od podłoża – można ułożyć na podeście z Euro palet. Takie przechowywanie zapobiega gniciu drewna, zapewnia lepszą wentylację i szybsze schnięcie.
Funkcję drewutni czy składziku na drewno może pełnić wiata, szopa o ażurowej konstrukcji albo wnęka przy ścianie. Za stosem drewna należy pozostawić szczelinę wentylacyjną o szerokości 5-10 cm.
Drewno można ułożyć też w wolno stojący stos przypominający stóg siana. Poszczególne szczapy i ich warstwy będą delikatnie opadać w stronę skraju składu. Zapewnia się wtedy odpowiednią cyrkulację powietrza. W środku stogu nie będzie gromadzić się woda opadowa. Drewno ułożone w stożek należy przykryć na samym czubku.
Zapas suchego drewna przed kominkiem powinien starczyć na 1-2 dnia palenia – przyniesione drewno zmniejszy swoją zewnętrzną wilgotność i ogrzeje się do temperatury domu.
Rożnica temperatur zimą pomiędzy:
na dworze: -20C – 0C
dom: +20C
spalanie: +50C