Ogień w kominku potrzebuje powietrza


Jeśli kominek ma odpowiednią ilość powietrza do spalania, najlepiej dostarczanego oddzielnym kanałem to powinien działać on poprawnie. Podczas budowy domu należy zadbać o doprowadzenie powietrza pod kominek z zewnątrz, późniejsze jego doprowadzenie jest trudniejsze i wymaga dodatkowych prac.

Zbyt mała ilość powietrza doprowadzona do kominka może utrudniać palenie i zakłócać pracę wentylacji naturalnej. Najczęściej zasysane jest powietrze do wnętrza domu z kanałów wentylacyjnych (wywiewnych) oraz mamy utrudnienia w rozpalania kominka. Kominek wytwarza podciśnienie, a dym może cofać się do pomieszczenia, w którym on stoi. Skutkiem tego może być okopcenie ścian i drażniący zapach dymu.

W starych technologiach budowy domów świeże powietrze dostawało się w sposób naturalny – przez nieszczelności w drzwiach i oknach. Problemy z użytkowaniem kominków pojawiały się rzadko, natomiast duże były straty ciepła budynków. obecnie gdy wszystkie „otwory” można szczelnie zamknąć należy doprowadzać powietrze z zewnątrz gdyż kominek do spalania potrzebuje dużych ilości powietrza.

Comments are disabled.